Duyurular

 • 25 Ülkede STEP Raporları Açıklandı

  Ülkemizde TÜSEV tarafından ikinci defa uygulanan ve “Türkiye’de Sivil Toplum: Bir Dönüm Noktası” adını taşıyan raporu İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanan Sivil Toplum Endeksi Projesi (STEP) 24 ülkede daha tamamlanarak yayımlandı. Ermenistan’dan Tanzanya’ya, Makedonya’dan Uruguay’a çeşitli ülkelerde sivil toplumun durumunu nitelik ve niceliksel çeşitli verilerle kapsamlı bir şekilde ortaya koyan raporlara buradan ulaşabilirsiniz.

 • Sabancı Vakfı, Avrupa Vakıflar Merkezi’nin Yönetim Kurulu Üyeliği’ne Seçildi

  Sabancı Vakfı, aralarında Ford Vakfı, Rockefeller Vakfı gibi dünyaca bilinen vakıfların bulunduğu, 40 ülkeden 236 üyesiyle üçüncü sektörün buluşma noktası olan Avrupa Vakıflar Merkezi’nin (EFC- European Foundation Center) yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Toplam 30 üyeden oluşan Avrupa Vakıflar Merkezi Yönetim Kurulu’na seçilen 13 yeni üye arasına Türkiye’den girmeyi başaran Sabancı Vakfı, üç yıl süreyle bu görevi yürütecek. Sabancı Vakfı, küresel vakıflar standartlarında çalışmalar yürütmek amacıyla son dört yılda kurumsal kapasitesine ve stratejilerine önemli yatırımlar yapmış, Avrupa Vakıflar Merkezi’nde aktif roller almaya başlamıştı. Sabancı Vakfı’nın kurucu üyesi olduğu Avrupa Vakıflar Merkezi ile İspanyol ONCE Vakfı tarafından yönetilen Engellilerin İnsan Hakları Avrupa Vakıflar Konsorsiyumu’nca hazırlanan ‘Avrupa Birliği 2010-2020 Engellilik Strateji’ belgesinin oluşturulmasında önemli katkısı oldu. Detaylar için: www.sabancivakfi.org 

 • Civil Society Watch (CSW) Veritabanı Açıldı

  Güney Afrika merkezli bir sivil toplum ağı olan CIVICUS: Dünya Sivil Katılım Birliği tüm dünyada sivil topluma yönelik tehditlerle ilgili bilgi paylaşılması ve bu tehditlere karşı ortak hareket edilebilmesi için ortak bir alan yaratmak amacıyla interaktif bir veritabanı hazırlamıştır. Veritabanı ile sivil toplum kuruluşlarının izledikleri tehditler ve sınırlamaları iletmeleri kolaylaşacak, tüm dünyadan bu konuda çalışan ilgililere bilgi aktarılması sağlanacak ve tehditlere karşı savunuculuk yapılmasında yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının işbirliği için uygun ortam oluşturulacaktır.www.cswatch.org adresinden veritabanını ziyaret edebilirsiniz.

 • Medya için Sivil Toplum Veritabanı

  Dünya Sivil Katılım Birliği (CIVICUS), Inter Press Service (IPS) işbirliğiyle sivil toplum ve medya işbirliğinin geliştirilmesi için bir veritabanı geliştirilmiştir. Veritabanı kuruluşların iletişim bilgilerinin yanında uzmanlık konuları ile çalıştığı bölgelere de yer vermektedir. Böylece medyanın hızlı ve kolay bir şekilde farklı konularda çalışmakta olan sivil toplum kuruluşlarının öykülerine ulaşabilmesi hedeflenmektedir.

 • Filantropist Bill Gates’ten 2009 yılı Değerlendirmesi

  2008’de Microsoft’taki görevinden ayrılarak tüm zamanını Bill ve Melinda Gates Vakfı’na adamaya karar veren filantropist Bill Gates; 2009 yılını ve vakfın çalışmalarını değerlendiren bir mektup yayınlamıştır. İnovasyon, çocuk ölümleri, aşılar, sıtma, çocuk felci, HIV/AIDS, öğretmen eğitimleri, online öğrenme, tarım ve zengin ülkelerin yardımları gibi çeşitli konulara değindiği mektubunda vakfıyla ilgili merak edilen sorulara da cevap vermiştir. İklim değişikliği konusunda çalışmaları desteklememekle eleştirilen Gates, enerjinin ancak devlet ve pazardaki büyük güçler tarafından yönlendirilebilecek bir alan olduğunu ve bu nedenle filantropi faaliyetlerinin bu alanda kilit rolü olabileceğini düşünmediğini, ancak vakıf dışında bu konuya değişik fikirlerle yatırım yapacağını belirtmiştir. Mektubunda uluslararası yardımların arttırılması gerektiğini belirten Gates, “zorlu ekonomik koşullara rağmen önümüzdeki yıllarda sağlanabilecek gelişmelerle ilgili iyimser olduğunu” belirtmiştir.