Haberler

Sivil Toplum Serisi’nin Yeni Kitabı Çıktı

TÜSEV olarak, sivil toplumla ilgili uluslararası kaynakların Türkçeye kazandırılması yoluyla alanın gelişimine katkı sağlamak ve paydaşlar arası diyaloğu teşvik amacıyla Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) ve Koç Üniversitesi Sivil Toplum ve Hayırseverlik Araştırmaları Merkezi (KUSITHAM) iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz sivil toplum serisinin ikinci kitabı, Princeton Üniversitesi Biyoetik bölümü öğretim üyesi filozof Peter Singer’ın kaleme aldığı “En Büyük İyilik: Etkili Diğerkâmlık Etik Yaşam Hakkındaki Fikirlerimizi Nasıl Değiştirir?” yayımlandı.

Pratik etik, türcülük, hayvan hakları, faydacılık gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla tanınan Peter Singer, Türkçede ilk kez yayımlanan “En Büyük İyilik: Etkili Diğerkâmlık Etik Yaşam Hakkındaki Fikirlerimizi Nasıl Değiştirir?”de, sivil toplumun uzun süredir tartıştığı hayırseverlik kavramına farklı bir yaklaşımla bakılması gerektiğini savunarak bizleri “Elinden gelen en fazla iyiliği yapmak, fedakârlığı da beraberinde mi getirmek zorunda? Başkaları için yaptığımız iyiliklerden duyduğumuz memnuniyet, bu iyilikleri daha az ahlaki kılar mı?” gibi zor soruları yeniden düşünmeye davet ediyor.

Kitabın sivil toplum alanındaki güncel tartışmaları katkı sağlamasını diliyoruz. Yazarın katılımıyla bu yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığımız çevrim içi söyleşiye katılmak için TÜSEV’i sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.