Haberler

Stratejik Bağışçılıkta Yeni Eğilimler Paneli Gerçekleşti

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ve Worldwide Initiatives for Grantmaker Support (WINGS) ortaklığıyla düzenlenen Stratejik Bağışçılıkta Yeni Eğilimler Paneli, 5 Şubat’ta TÜSEV ofisinde gerçekleştirildi.

TÜSEV’in 20. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlediği ve Dünya üzerindeki önde gelen bağışçı kuruluşların üyesi olduğu WINGS’in desteklediği Stratejik Bağışçılıkta Yeni Eğilimler Paneli geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasında Türkiye’de stratejik bağışçılığın gelişmesine önem verdiklerini belirten TÜSEV Genel Sekreteri Başak Ersen, “Türkiye’de bağışçılığın geliştirilmesi yönündeki çalışmalarının devam edeceğini söyledi. WINGS’in iki yılda bir gerçekleştirdiği uluslararası forumuna 2014’te İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

WINGS Yönetim Kurulu Başkanı, Atallah Kutab, WINGS olarak Amerika, Afrika, Asya, Avusturalya, Orta Doğu ve Avrupa’da stratejik bağışçılık alanında faaliyet gösteriyoruz. Kutab: “Şunu bilmek çok önemli, hem Amerika hem de Batı Avrupa’da bağışçılık çok gelişmiş. Dünyanın diğer bölgelerinde de farklı bağışçılık gelenekleri mevcut. Bizim amacımız ise farklı ülkelerin birbirleriyle deneyim paylaşmaları. Çok zengin deneyimlerimiz var, bunu aktarmak istiyoruz. İstanbul Asya ve Avrupa arasında da bir köprü görevi görüyor. 2014’te düzenleyeceğimiz Forumun, bölgelere sesimizi duyurmak için önemli bir araç olacağını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmacılar Hakkında

Jenny Hodgson
Hodgson, Bağışçılar Vakıfları İçin Küresel Fon’a (Global Fund for Community Foundations) 2007 yılında katılmıştır. Geçtiğimiz on yılda Hodgson, eski Sovyetler Birliğinde, Afrika’da ve Güney Asya’da bağışçılığın gelişmesi için çalışmalarda bulunmuştur. Hodgson’ın özellikle “gelişen ülkelerdeki topluluk bağışçılığı” üzerine uzmanlığı bulunuyor.

Maria Chertok
Chertok, Mayıs 2005’ten beri Charities Aid Foundation (Yardım Kuruluşları Vakfı) Rusya’nın direktörlüğünü yapmaktadır. Chertok, Rus bağışçılık sektöründe, bağışçılar vakfı modelinin yayılması ve kurumsal bağışçılığın gelişmesi gibi, yenilikçi modeller üzerine aktif olarak çalışmaktadır. Chertok’un özellikle Rusya ve CAF üzerine uzmanlığı bulunuyor.

Ruth Jones
Jones, Kuzey Amerika’da sosyal yatırımlar için ağ oluşturan Uluslararası Sosyal Yatırım Partnerleri (Social Venture Partners International) kurumunun başkanlığını yapmaktadır. Bu görevinden önce Jones, Kanada Bağışçılar Vakıfları’nda (Community Foundations of Canada) Operasyon Direktörü olarak çalışmıştır. Jones’un özellikle “Girişim Temelli Sosyal Yatırım” (venture philanthropy) üzerine uzmanlığı bulunuyor.

Etkinliğin düzenlenmesine katkılarından dolayı WINGS’e teşekkür ederiz.

Stratejik Bağışçılıkta Yeni Eğilimler Panelinden Öne Çıkanlar