Duyurular

Mücbir Sebepten Ötürü Vergi Beyannamelerinin, Vergi ve SGK Ödemelerinin Ertelenmesi Hakkında Duyuru ve Tavsiye

Koronavirüs (COVID-19) salgını dolayısıyla mükelleflerin, vergi ödevlerinin yerine getirilmesine yönelik olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından normal beyan ve ödeme sürelerine yönelik ertelemeden 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının a bendi kapsamında sigortalı personel çalıştıran özel sektör işverenlerinin yararlanabilmeleri için bakanlık tarafından, SGK ödemelerinin ertelenmesi için açıklanan öncelikli sektörler arasında yer alıp almadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı olarak farklı paydaşlarımızdan aldığımız geribildirimler doğrultusunda; kuruluşların ana faaliyet kodlarının (nace kodu) ve belirtilen faaliyet alanlarının, gelir idaresi şifreleri ile gib.gov.tr adresinde yer alan e-işlemler bölümünden kontrol edilmesini tavsiye ederiz.

Ana faaliyet kodları ve alanlarının sistemde doğru olmadığını tespit eden mükelleflerin düzeltme yapmak için vergi dairesine, yönetim kurulu kararları ile birlikte, internetten başvuru yapmaları ve düzeltme talebinde bulunmaları gerekecektir.