Haberler

Aylık Destek Programları ile Destekçilerinizi Planlı Bağışa Yönlendirebilirsiniz

Destekçilerinizin her ay düzenli olarak kuruluşunuza bağış yapabilmelerini sağlayan bir bağış programınız var mı ya da böyle bir sistem başlatmayı düşündünüz mü? İsmi ne şekilde anılırsa alınsın bu sistem sivil toplum kuruluşlarının kaynak gelişimlerine önemli katkılar sağlayabiliyor.

Destekçinin belli bir miktarda paranın belirlenen tarihte her ay hesabından alınmasına onay vermesi ile başlayan uygulama sivil toplum kuruluşlarına (STK) yıllık olarak verilen bağış miktarı arttırılmasını sağlıyor. Bu bağış türünün başarısı destekçinin isteklerine göre bağışın şekillenmesi ve bağışçıyı merkeze almasından kaynaklanıyor. Destekçi ne kadar verebileceğini, hangi tarihte ödemenin yapılacağına, bağışın nerede kullanılacağına, ne kadar süreyle kuruluşu destekleyeceğine karar vererek bağışın çerçevesini belirliyor.

Aylık bağış programları bağışçılar için çok kolay bir uygulama çünkü tekrar bağış yapmak için bir kez daha düşünmelerine gerek kalmıyor. Bağışçı için en uygun yolla bağışlar toplanabilir; örneğin bağışçının kredi kartı veya EFT talimatı vermesi yeterlidir. Bazı bağışçılar posta çeki ile ödeme yapmayı da tercih edebilirler. Bu durumda onlara aylık olarak teşekkür ve bağışlarını hatırlatma notu göndermek gerekmektedir..

Bu sisteme var olan destekçilerinizi yönlendirebileceğiniz gibi yeni destekçiler de kazanmaya çalışabilirsiniz. Dünyada yapılan araştırmalar aylık destek programlarının aşağıdaki faydaları sağladığını göstermektedir:

· Aylık destekçiler bir defada büyük bağışlar yapan destekçilere göre daha genç olma eğilimindeler. Bu da demek oluyor ki diğer kaynak geliştirme yolları ile ulaşılamayan daha genç bağışçıları küçük destekler vererek bağışçı olmaya teşvik etmek mümkün.

· Aylık destekçilerin yıllık toplam bağışları bir defada bağış yapan destekçilere göre daha fazla miktara ulaşıyor. Yani az az ama düzenli olarak verilen bağışlar bir araya geldiğinde önemli bir katkı sağlıyor.

· Aylık destekçilerin bir seferde bağış yapan destekçilere göre kuruluşu destekleme devam süreleri çok daha uzun oluyor. Genellikle aylık destekçiler yeni yıl geldiğinde destekçi olarak kalmaya devam ediyorlar. Başka bir deyişle aylık bağış programı destekçilerin sistem içinde kalmasını sağlıyor.

· Aylık destekçiler sürekli olarak yaptıkları bağış ile kendilerini kuruluşun çalıştığı alanla daha bağlantılı hissediyorlar. Bu sayede destekçilerin uzun vadede hem kuruluşa olan bağlılığının hem desteklenen konulara olan ilgilerinin de arttığı biliniyor. Bu şekilde sivil toplum kuruluşları destekçileri ile daha yakın bir ilişki kurmuş oluyorlar.

· Tüm bunların sonucu olarak, aylık destek programı olan sivil toplum kuruluşlarının kaynak geliştirme masrafları azalıyor ve kuruluşun toplam gelirini artırıyor. Ayrıca bu yöntemle kuruluşa aylık olarak ne kadar bağış yapılacağını önceden kestirmek mümkün oluyor.

Fatura ödemeleri için internet kullanımının gittikçe arttığı günümüzde destekçiler arasında online bağışın da gün geçtikçe yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

Peki, bu sistemi kurmak için atılacak olan adımlar nelerdir? Öncelikle destekçilerinizi takip edebileceğiniz bir veri tabanı oluşturun. Bunun çok detaylı bir muhasebe programı olması gerekmez. Burada en önemli olan nokta her bir destekçinin yaptığı bağışın günü gününe veri tabanına girilmesi ve destekçinin ödeme yapmak istediği günlerin doğru işlenmesidir. Sonra kimleri aylık destek programına davet edeceğinizi iyi değerlendirin. İletişim veya destekçi listenizdeki herkese duyuru göndermeniz doğru bir yaklaşım olmayabilir. Örneğin hali hazırda bir seferde büyük bağışlar yapan destekçilerin bu kategoriye almak istemeyebilirsiniz. Yıl içinde birkaç kez bağış yapmış destekçilere ve yeni bağışçılara odaklanabilirsiniz. Deneyimler bir bağışçının kuruluşa katılımından hemen sonra aylık destek sistemine dahil olduğunu gösteriyor. Bağışçı henüz heyecanını koruyor ve kuruluşunuza yeni bir bağışta bulunmuşken onu yıl boyunca aylık olarak destek sağlayabileceği planlı bir bağış yöntemine yönlendirmeniz yerinde bir adım olacaktır.

Aylık destek programları bireyleri planlı bağış yöntemine alıştırmanın en pratik yollarından biridir. Henüz böyle bir programınız yoksa bunu kurmayı, varsa online, telefon, posta çeki, havale, EFT gibi farklı ödeme şekillerini dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Kaynak: Andre Wolsen’in kişisel websitesinde yayınladığı “41 Trillion Reasons You Should Have a Monthly Giving Program” ve “The True Value of Monthly Giving Programs” başlıklı makalelerinden uyarlanmıştır.