Haberler

Afet Döneminde Yardım ve Bağışlarla ilgili Sıkça Sorulan Sorular Yayımlandı

6 Şubat 2023 tarihinde on bir ili etkileyen depremler dolayısıyla yaşanan büyük afet karşısında sivil toplum kuruluşları acil arama kurtarma çalışmalarından, afet sonrası müdahalelere kadar geniş bir alanda hızla ve büyük gayretle çalışmaya koyuldular.

Bu çalışmalara destek olmak isteyen yurdun dört bir yanından ve yurtdışından kişi ve kuruluşlar da sivil toplum kuruluşlarına ayni ve nakdi kaynak sağlamaya giriştiler. Ancak gerek yardım konusundaki mevzuatın karışıklığı gerekse uygulamadaki yanlış yönlendirmeler sebebiyle konu hakkında pek çok soru ortaya çıktı.

Bu nedenle, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve STGM ile birlikte yürüttüğümüz Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi Projesi kapsamında bir araya gelen Avukatlar Ağı üyesi, sivil toplum alanında tecrübe sahibi hukukçular, bağış ve yardımlar hakkında ortaya çıkan temel sorulara ilişkin sivil toplum kuruluşlarına yönelik bir bilgilendirme notu hazırladılar. Avukatlar Ağı tarafından hazırlanan bilgilendirme notuna buradan ulaşabilirsiniz.