Duyurular

 • Koç Ailesi ABD’de Carnegie Hayırseverlik Madalyası ile Onurlandırıldı

  Dünyanın en prestijli hayırseverlik ödüllerinden biri olan “Carnegie Medal of Philanthropy” (Carnegie Hayırseverlik Madalyası) ile onurlandırılan Koç Ailesi’ne ödülü New York’ta düzenlenen bir törenle verildi. İskoç asıllı ABD’li sanayici ve hayırsever Andrew Carnegie’nin adını yaşatmak için kurduğu 20’nin üzerinde kurum ve enstitünün 2001 yılından beri iki yılda bir ortak olarak verdiği ödül, bu yıl Koç Ailesi’nin yanı sıra New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve Citigroup eski CEO’su Sanford-John Weill ve Intel kurucu ortağı Gordon-Betty Moore’a da verildi. Carnegie Ödülü’nü verilmesinde hayırsever kişinin vizyonunun yanı sıra, kişinin uzun yıllara dayanan çalışmalarının olmasına ve hayırseverlik çalışmalarının belirli bir konuda, ülkede veya uluslararası arenada yarattığı etki değerlendirilmektedir.
   

 • Avrupa Ulusal Kuruluşlar Ağı (ENNA) Kuruldu

  22-23 Temmuz 2009 tarihlerinde on beş şemsiye kuruluş ilk kez Avrupa Birliği genelinde sivil toplum kuruluşlarını ilgilendiren bir dizi konuyu görüşmek için Avrupa Ulusal Kuruluşlar Ağı (The European Network of National Associations-ENNA) adı altında bir araya gelmiştir. İngiltere merkezli National Council of Voluntary Organisations (NCVO) öncülüğünde oluşturulan ENNA’nın ekonomik krizin sivil toplum kuruluşlarına etkisiyle ilgili tecrübelerin paylaşıldığı ve çözüm önerilerinin üretildiği bir platform olması amaçlandı. ENNA ayrıca Avrupa Anayasası’nın geliştirilmesi konusunda çalışacak ve sivil toplum kuruluşlarının hükümetlerle yürüttükleri ilişkilerin AB çerçevesinde de yerleşmesi için çalışmalar hedeflenmiştir.

 • İlk STK Öz-Düzenleyici (Self-regulatory) Girişimler Haritası ve Veritabanı Hazırlandı

  The One World Trust, bir ilke imza atarak sivil toplum kuruluşları öz-düzenleyici girişimlerini bir araya getiren interaktif internet portalını açmıştır. One World Trust projesiyle birlikte bilgi, deneyim ve en iyi uygulamaların toplanması ve paylaşılması sağlanmış; bunun yanında sivil toplum kuruluşlarının faaliyet kuralları, belge ve ruhsatlandırılmaları, proje bilgileri, çalışma grubu ve diğer tüm hizmet bilgileri elektronik ortamda erişilebilir hale gelmiştir. Harita ve veritabanına ulaşmak ve detaylı bilgi için: http://www.oneworldtrust.org/csoproject adresinden ziyaret edebilirsiniz.