Çelikel Eğitim Vakfı


Kuruluş Adı
Çelikel Eğitim Vakfı
Adres
Anel İş Merkezi Saray Mahallesi Site Yolu Sokak No:5/4 Ümraniye/İstanbul
Posta Kodu
34768
E-mail
iletisim@celikelegitimvakfi.org
Telefon
02166362000
Şehir
İSTANBUL
İlçe
ÜMRANİYE
Websitesi
www.celikelegitimvakfi.org
Fax
02166362500
Tercih edilen iletişim aracı
1-Telefon 2-Email
İletişim Kurulacak Kişinin
İsim
Tuba Çal
Ünvan
Vakıf Yöneticisi
E-mail
tuba.cal@celikelegitimvakfi.org
Telefon
02166362071
Kuruluşun Tarihçesi
2007 yılında kurulan Çelikel Eğitim Vakfı’nın amacı, yenilikçi, özgür düşünen, yaratıcı, sorumluluk sahibi, değer yaratma bilincinde olan gençler yetiştirmektir. Bu amaca uygun olarak  eğitimin niteliğini artırmaya yönelik model ve uygulamalar geliştirir. Çelikel Eğitim Vakfı, Mayıs 2013 itibariyle TÜSEV Mütevelliler Heyeti Üyesi olarak kabul edilmiştir.
Misyonu
Ülkemizin insan haklarına dayalı kalkınmasına hizmet eden, özgüvenli olduğu kadar sınırlarını bilen, uluslararası başarıları olan insanların çoğunlukta olduğu bir ülke haline gelmesine katkıda bulunmak.
Vizyonu
Kendini bilen, değer bilgisine dayanarak değerlendirebilen, değerli amaçlar için yaratıcı, sorumluluk sahibi insanların yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla, eğitimin niteliğini arttırmaya yönelik programlar geliştirmek ve bunları uygulamak.
Faaliyetler-Programlar
Hedef kitlesi 15-24 yaş aralığındaki gençler olan vakfımızın uygulamaları üç temel başlık altında toplanır: Eğitimde Geniş Açı Programı, Alev Topları Programı ve Uluslararası Projeler. Eğitimde Geniş Açı Programı, ortaöğretim (lise) öğrencileri için geliştirilmiş bir uygulamadır. Samsun'un Kavak ilçesindeki Kavak Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi'nde 2010-2011 eğitim öğretim yılından bu yana uygulanmakta olan bu program ile öğrenciler ve onları etkileyen öğretmen ve ailelerinin, eğitim, etkinlik ve atölyeler ile kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Alev Topları Burs Programı, 2012-2013 eğitim öğretim yılında hayat bulmuştur. Hedef kitlesi, İstanbul'daki devlet üniversitelerinin veya vakıf üniversitelerinin tam burslu lisans programlarına yeni kayıt hakkı kazanmış öğrencilerdir. “Bugünün kıvılcımları, yarının alev topları”  söyleminden güç alan programda, burs desteğinin yanı sıra kişisel gelişim eğitimleri, kültür sanat aktiviteleri, söyleşiler, gönüllülük ve staj imkanları mevcuttur. Gerçekleştirdiğimiz uluslararası projelerimiz ise şöyledir: Gençlerle Barışçıl İletişim Projesi. Proje ortağımız YÖRET ile "Şiddetsiz İletişim Yaşam Dilimiz Olsun." sloganı ile yola çıkılan projede amaç, liselerde öğrenciler, öğretmenler ve okul yönetimi arasında barışçıl iletişim yöntemlerinin yerleştirilmesidir. Destekleyen kurumlar, İsveç Konsolosluğu ve Friedrich Ebert Vakfı'dır. Gençlik Dostu Liseler Projesi ile iki temel amaca hizmet hedeflenmiştir. Biri, demokratik vatandaşlık ve insan hakları eğitimleri aracılığıyla liselerde insan haklarını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bir yaşam kültürü oluşturmaktır. Diğeri, haklarının ve sorumluluklarının farkında, farklılıkları tanıyıp saygı gösteren, toplumsal cinsiyet eşitliği gözeten gençlerin yetişmesidir. Destekleyen kurumlar, Avrupa Birliği Merkezi Finans ve İhale Birimi (CFCU) ve Milli Eğitim Bakanlığı'dır. Proje ortağı ise, Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi'dir. Benim Meslek Lisem Gençlik Dostu Projesi: Meslek liselerindeki gençlerin, haklarını kullanan ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin farkında bireyler olarak yetişmesi, meslek seçimlerini bu bilinçle yapmalarını sağlamak ve kız öğrencilerin iş hayatında daha fazla yer almalarını teşvik etmek için gerçekleştirilen bu projede Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi ile proje ortaklığı yapılmıştır. Destekleyen kurum, Hollanda Konsolosluğu'dur.
Üye Sayısı
0
Çalışma Alanı
1-Gençlik 2-İnsan Hakları 3-Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma 4-Araştırma 5-Demokrasi 6-Kültür 7-Eğitim 8-Sanat
Faaliyet düzeyi
1-Ulusal 2-Uluslararası
Çalışan Sayısı
Ücretli Tam zamanlı
1
Ücretli Yarı zamanlı
1
Gönüllü
95
Danışman
1
Üye olduğu kuruluşlar
Ulusal
Üye olduğu kuruluşlar
Uluslararası
Denetleyen Kuruluşlar
Özel denetim firması
İktisadi işletmeniz var mı?
Hayır
Vergi muafiyeti / kamu yararı statüsünüz var mı?
Hayır
Kuruluşu tanımlayan kelimeler
Eğitim, Burs, Kültür, Sanat programları, Gençlik, STK
Yönetim Kurulu
A. Mukaddes Akay / Yönetim Kurulu Başkanı
H. Nilgün Ertop / Yönetim Kurulu Üyesi
M. Şirin Çelikel / Yönetim Kurulu Üyesi
Rıdvan Çelikel / Yönetim Kurulu Üyesi
M. Kerem Çelikel / Yönetim Kurulu Üyesi
Mütevelli Heyeti
A. Mukaddes Çelikel / Mütevelli Heyet Başkanı
H. Nilgün Ertop / Mütevelli Heyet Başkan Vekili
Rıdvan Çelikel / Mütevelli Heyet Üyesi
M. Şirin Çelikel / Mütevelli Heyet Üyesi
M. Kerem Çelikel / Mütevelli Heyet Üyesi
Bilanço
Gelir-gider tablosu