Anne Çocuk Eğitim Vakfı


Kuruluş Adı
Anne Çocuk Eğitim Vakfı
Adres
Büyükdere Cad. Stad Han No:85 Kat:2 Mecidiyeköy/Ankara
Posta Kodu
34387
E-mail
acev@acev.org
Telefon
021223124220
Şehir
İSTANBUL
İlçe
ŞİŞLİ
Websitesi
www.acev.org
Fax
02122133660
Tercih edilen iletişim aracı
1-E-mail
İletişim Kurulacak Kişinin
İsim
Nalan Yalcın
Ünvan
Genel Müdür
E-mail
nalan.yalcin@acev.org
Telefon
02122134220
Kuruluşun Tarihçesi
1982-1986 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde okul öncesi çocukların eğitim durumlarıyla ilgili olarak Prof.Dr.Sevda Bekman, Prof.Dr.Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Prof.Dr.Diane Sunar tarafından yürütülen bir araştırma projesi Türkiye’de bu konudaki çalışmaların çok yetersiz olduğunu, birçok çocuğun erken çocukluk döneminde eğitim alamadığını göstermiştir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere araştırmayı yürüten akademisyenler tarafından alternatif bir ev merkezli okul öncesi eğitim programı olan Anne Çocuk Eğitim Programı (AÇEP) geliştirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Bir süre proje halinde yürütülen çalışmalar Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Özyeğin’in de katılımıyla kurumsal bir yapıya kavuşturulmuş ve 1993 yılında Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) kurulmuştur.
Misyonu
Eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin hayata geçirilmesi, çocuk kadar çocuğun yakın çevresinin de desteklenmesi ve eğitimin bir yaşam boyu sürekli kılınması için uzman olduğu alanlarda çeşitli müdahale yöntemleriyle hazırladığı eğitim programlarını toplumun hizmetine sunmak.
Vizyonu
• Kırsal bölgeler için başlatılan eğitim programlarının başarıyla ve geliştirilerek sürdürülmesi, • Okul öncesi eğitimde kalite konusundaki çalışmaların işbirlikleriyle hayata geçirilmesi, • AÇEV Uluslararası çalışmalarının güçlü işbirlikleriyle yaygınlaştırılması ve etkinleştirilmesi, • E-learning, multimedya gibi yeni eğitim modellerinin tüm eğitim programlarında uygulanması, • Toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda programlara eklenen yeni temalar parelelinde yaygınlaşmanın gerçekleştirilmesi….  
Faaliyetler-Programlar
Erken Çocukluk Eğitimleri o Anne Çocuk Eğitim Programı o Okul Öncesi Veli Çocuk Eğitim Programı o Okul Öncesi Eğitim Programı ve Anne Destek Programı - Yaz Anaokulları Aile Eğitimleri o Anne Destek Programı o Baba Destek Programı o Aile Mektupları o Anne Baba Olmak Seminerleri Okuryazarlık ve Kadın Destek Eğitimleri o İşlevsel Yetişkin Okuryazarlığı ve Kadın Destek Programı o İleri Okuryazarlık ve Bilgiye Erişim Programı o Yetişkin ve Çocuk Okuma Grupları Kırsalda Kadın ve Çocuk Eğitimleri o Dere Tepe Eğitim Kadın Destek Programı o Eğlenerek Öğreniyorum Televizyon Yoluyla Eğitimler o Hayat Okuyunca Güzel – Yetişkinler için o Bizim Sınıf – Yetişkinler için o Benimle Oynar mısın? – Çocuklar için o Baba Olmak Güzel Şey – Babalar için Web Yoluyla Eğitimler o www.acevdeokuyaz.org - Bilgisayar Temelli Okuryazarlık Programı o www.acevokuloncesi.org – Okul öncesi öğretmenleri için hazırlanan site o www.ilkadimprojesi.org – İlkadım Projesi için hazırlanan site o www.ailelericinkaynaklar.org – Anne, baba ve kamuoyuna bilinçlendirme yapmak için hazırlanan site Bilinçlendirme ve Savunu Faaliyetleri o 7 Çok Geç! o Toplumsal Cinsiyet o Engelli Hakları o Aile içi Şiddet o Çocuk Koruma
Üye Sayısı
0
Çalışma Alanı
1-Aile 2-Çocuk 3-Eğitim 4-Kadın
Faaliyet düzeyi
1-Yerel 2-Ulusal 3-Uluslararası
Çalışan Sayısı
Ücretli Tam zamanlı
87
Ücretli Yarı zamanlı
116
Gönüllü
9200
Danışman
47
Üye olduğu kuruluşlar
Ulusal
Üye olduğu kuruluşlar
Uluslararası
Denetleyen Kuruluşlar
Kamu İç denetim Özel denetim firması
İktisadi işletmeniz var mı?
Evet
Vergi muafiyeti / kamu yararı statüsünüz var mı?
Evet
Kuruluşu tanımlayan kelimeler
ACEV, Vakıf
Kitap
İsim: http://www.acev.org/kaynaklarimiz/arastirmalarimiz-ve-yayinlarimiz Yazar: . Yayınlanma tarihi: . Dili: .
Yönetim Kurulu
Ayşen Özyeğin
Prof.Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı
Ayla Göksel
Prof.Dr. Sevda Bekman
Prof.Dr. Tosun Terzioğlu
Hüsnü M. Özyeğin
Oya Sener
Mütevelli Heyeti
Bilanço
Gelir-gider tablosu